Ciekawy problem z Bindem, Cpanel

Ostatnio zgłosił się do mnie klient z problemem – dosyć denerwującym – nie moge zmienić DNS na swój serwer. Pomyślałem, że to jest jakiś żart albo zajęcie na 15 minut. Na systemie Cpanel i co nie można zmienić DNS 😐 jakieś jaja już sobie ludzie robią czy co ?

Z parą w ustach loguje się na serwer, piszę

dig domena.pl @localhost

A tam gnojek mi daje SERVFAIL – co ??????????? jak ????????? No bez jaj. No to ryjemy dalej bind-9.3 no ok ujdzie. Patrze w config, hmm nic szczególnego. Co jest do cholery. Z 15 minut zrobiła się godzina ale w końcu znalazło się rozwiązanie, okazało się że wspaniały wynalazek VIEW w bindzie się po prostu nie sprawdza. Niektórzy powiedzą, że wszystko jest ok ale dziwnym trafem na tej konfiguracji po całkowitym wywaleniu view „external”, view „local” i usunięciu tagów view „internal” na dig zobaczyłem NO ERRORS.

No i siada człowiek na 4 literach i myśli co do cholery. Do dzisiaj nie zrozumiem po co wprowadzać VIEW skoro nie wszędzie to działa.

Notabene prawie na każdym serwerze query-source port jest ustawione na 53, ehhh zakomentować zapomnieć, czemu ? Poczytajcie o dziurze cache w dns to na pewno nie pomaga 🙂Napisz odpowiedź

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.